Bilgisayar format sonrası yüklenmesi gereken programlar

Yeni bilgisayara yüklenmesi gereken ilk programlar ve format sonrası yüklememiz gereken programlar bulunmaktadır.

Bugün sizler için format sonrası yüklenmesi gereken önemli programlar listesi hazırladık. Bu programlar sayesinde işlerinizi pratik şekilde halledebilirsiniz. Her bilgisayarın olmazsa olmaz ihtiyaç duyulan programları bulunmaktadır. Bu programlar temel ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Profesyonel ihtiyaçlarınız için ayrıca alan alan programları araştırıp profesyonel programlar bulabilirsiniz.

Format sonrası bilgisayar da bulunan tüm yazılımlar silindiğinden dolayı ilk olarak bilgisayarınızın driverlarını yüklemeniz gerekmektedir. Bunlar ses, ekran kartı driverları gibi temel driverları bulunmaktadır. Ekran kartınızın sürümü ve markasını Google üzerinden aratarak driverlarına ulaşabilirsiniz. Driverları yüklemediğiniz takdirde bilgisayarınızdan ses gelmeyecek, oyunlarınız açılmayacaktır.

Google Chorme

İnternet Explorer sitelere girerken yaptığı taramalardan dolayı yavaş bir surf sunmaktadır. Bunun için Google Chrome yüklemeniz size hız ve zaman kazandıracaktır. Üstelik programları Google üzerinden indirebilirsiniz.

WinRAR

WinRAR ile .zip, .rar  gibi uzantıları bulunan dosya türlerini açabilirsiniz. İndirdiğiniz programlar genelde sıkıştırılmış klasör içerisinde bulunur. Bunu açmak için ise WinRAR’a ihtiyacınız vardır.

Antivirüs programı

Antivirüs programları tercihen değişebilmektedir. Avast, ESET NOD32, Kaspersky gibi bir çok marka bulunmaktadır. Siz bunlardan kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Antivirüs programları sayesinde indirdiğiniz dosyalardan gelebilecek olan virüslerden korunabilirsiniz.

Office Programları

Word, Excel, PowerPoint gibi araçlara ihtiyacınız olabileceğinden Office programları çok önemli bir kısımdır. Word sayesinde metinlerinizi yazıp kayıt edebilirsiniz. Excel ile tablolar oluşturup işlemler yapabilirsiniz. PowerPoint ile ise muhteşem sunumlar hazırlayıp sunduklarınızı etkileyebilirsiniz.

Video Player

Ne yazık ki Windows kurulumu sonrasında Windows Media Player birçok video uzantısı ya da müzik  uzantısını açmamaktadır. Bunun için ise çeşitli Media Player programlarını cihazınıza yüklemeniz gerekmektedir.

Fotoğraf Düzenleme Programları

Fotolarınızı eşsiz güzellik ve tasarım kazandırma açısından bu programlar çok önemlidir. Kendinize  göre hoş tasarımlar oluşturup sosyal medya da paylaşıp arkadaşlarınızı etkileyebilirsiniz.

Bulut Depolama Programları

Bulut depolama programları sayesinde önemli dosyalarınızı internet ortamında kendi hesabınıza yedekleyerek saklayabilirsiniz.

Torrent Programları

Eğer internet üzerinden film, oyun, program indiriyorsanız torrent programları işinize yarayacaktır. Torrent programları sayesinde torrent uzantılı dosyaları indirebilirsiniz.

Advanced System Care

Bu program sisteminizi hızlandırmakta önemli bir rol oynamaktadır. Bu program ile sisteminizi hızlandırıp onarmanız mümkündür.
İnternet Download Manager (IDM)
Bu program sayesinde internet üzerinden hızlı ve oluşan kesintilerden kaynaklanan veri kayıplarının önüne geçerek rahat bir indirme sağlamaktadır. Programı yüklendikten sonra Google Chrome eklentisini aktifleştirerek YouTube, Facebook gibi platformlardan video ve ses dosyası indirebilirsiniz. Ayrıca Google üzerinden indirdiğiniz her şeyi bu program algılayarak kendi üzerinden indirmeye başlamaktadır.

.Net Framework

Birçok programı bu yazılım olmadan çalışmamaktadır. Bu yazılım son derece önem taşımaktadır. Kesinlikle yüklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bir çok program çalışmayacaktır.

Adobe Flash Player

Flash Player gibi Adobe Flash player da Adobe yazılımlarında daha çok olmak üzere bazı programlar da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yazılım ile o programları kullanabilirsiniz.

Flash Player

Google  üzerinden ziyaret ettiğiniz bazı siteler flash Player istemektedir. Bununla en çok oyun sitelerinde karşılaşabilirsiniz. Flash Player’ı cihazınıza  yükleyerek bu sitelere erişim sağlayıp oyun keyfini yaşayabilirsiniz.

Java yazılımı

Birçok program Java ile yazılmaktadır. Son zamanlarda ortalığı kasıp kavuran Minecraft oyunu da Java ile yazılmış bir oyundur. Bu tarz oyunlar ve programlar için java yazılımı yüklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde oyun veya programlarınız çalışmayacaktır.

Format sonrası yüklenmesi gereken programlar ile bilgisayarınız da ihtiyacı olduğunuz programlar ile eklenebilir veya çıkartılabilir bir liste sunduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir