Geleceğin Teknolojileri Nelerdir?

Merhaba bugün en çok merak edilen bir konu olan “geleceğin teknolojileri” konusuna göz atacağız. Sizi sıkmak istemediğimden birkaç tane geleceğin teknolojisi üzerinde durdum. Hazırsanız ben başlıyorum 🙂

Yapay Zeka

Geleceğin teknolojileri denince çoğunluğun aklına ilk gelenlerdendir yapay zeka. Nedir bu yapay zeka? Bir bilgisayarın ya da robotun akıllı bir canlı gibi faaliyetler gerçekleştirmesidir. Yapay zeka bu yüzden bazı insanları korkutmakla beraber bazılarını ise sevindiriyor. Bazılarının korkmasının sebebi, yapay zekanın gelecekte insanlığı yok etmeye çalışacak olması. Tabi bu onların düşüncesi. Sevinenler ise, yapay zekanın insanlığı yok etmeye çalışacağının aksine, insanlara çok yardım edeceğini, insanların iş gücünü azaltacağını düşünüyor. Yapay zeka kararları yapay sinir ağları sayesinde verecek. Yapay sinir ağları tıpkı insandaki sinir ağları gibi tasarlanıyor. Bu sayede bilgisayarlarımız ve robotlarımız insanlar gibi karar vermeye, düşünmeye başladılar. Apple, Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri yapay zekaya büyük yatırımlar yapmakta. Örneğin Apple’ın Siri’si Microsoft’un Cortana’sı var. Yapay zeka yeni yeni gelişmekte olan bir teknoloji. Ama geleceğin teknolojileri arasında yer alacağı şüphesiz.

Elektrikli arabalar

Gelecekte bolca hayatımızda göreceğimiz teknolojilerden birisi de elektrikli arabalar. Günümüz içten yanmalı motorların aksine sadece elektrikle çalışan daha basit motorlar üretilecek ve tüm dünya bu arabaları kullanacak. Şimdiden Elon Musk’ın başında bulunduğu Tesla elektrikli arabaları ile adından söz ettiriyor. Elektrikli arabaların gelecekte kullanılma sebeplerine gelecek olursak, fosil yakıtların yakın gelecekte tükenecek olması ve bu tarz içten yanmalı motorların hava ve gürültü kirliliğine sebep olması diyebiliriz. Bu yüzden elektrikli arabalar da geleceğin teknolojileri içinde.

3 Boyutlu yazıcılar (3D Printer)

3 boyutlu yazıcılar da geleceğin teknolojileri arasında. Şimdiden bu yazıcılarla her türlü cisim üretilmeye başlandı bile. 3 boyutlu yazıcının çalışma mantığı, bilgisayarda çizilen 3 boyutlu tasarımın, tarayıcıya aktarılarak, tarayıcının içerisinde bulunan plastik, metal gibi malzemelerin bu tasarıma göre katmanlar halinde üst üste koyulması ile cisimlerin ortaya çıkmasıdır. Tabi içerisinde cisimlerin şekilleri için hareketli parçalar ve elektronik devreler bulunmakta.

Tam otonom araçlar

Otonom kendi kendine çalışan demektir. Yani bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz direksiyonu olmayan, sürücüsüz otomobiller gelecekte bizimle birlikte olacak. Yukarıda bahsettiğimiz Tesla’nın elektrikli arabalarında şu an yarı otonom sürüş özelliği bulunmakta. Otonom sürüşün detaylarına
indiğimizde karşımıza yapay zeka çıkabilir. Çünkü arabanın bir karar verme mekanizması olmalıdır. Bu sayede diğer araçlar içinde kaza yapmadan, en uygun rotadan bizi gitmek istediğimiz yere
götürecektir.

 

Çeviri Yapabilen Akıllı Gözlükler

Dünya her geçen gün mevcut iletişim ağlarını geliştiriyor. Sınır tanımadan gelişen bu iletişim ağının getirdiği sorunlardan birisi de dil sorunu. Artık dil bilmenin önemi her geçen gün daha fazla artıyor. Bir lisanın bir insan olduğu dönemimizde çeviri yapabilen bu gözlükler işimizi hayli kolaylaştıracak.

Algıladığı dili istenilen dile çevirebilen bu akıllı gözlükler tüm dünya dillerini kapsıyor. Gözlüğün içerisindeki mevcut çeviri sistemi sayesinde kullanıcılar herhangi bir ülkede duyduklarını anında çevirip anlayabiliyor. Bu da karşılaşılan birçok sorunu çözümlüyor tabi. Bu akıllı gözlükler, içerdikleri işletim sistemleri sayesinde dil çevirisinin ötesinde de birçok işlem yapabiliyor. Öyle ki; fotoğraf, video kaydından tutun da navigasyon özelliğine kadar birçok işlem yapabiliyor. Telefon görüşmeleri, mesaj gönderme gibi telefonların yaptığı işlemleri de gerçekleştirebilen bu gözlüklere sanal gerçeklik de ekleniyor. Üstelik bilinen sanal gerçeklik gözlüklerinin aksine belirli bir noktaya bakma mecburiyeti de yok. Gidilen her yerde sanal bir şekilde işlem yapabilmek mümkün hale geliyor. Gözlüklerin navigasyon özelliğinden de bahsetmek gerekirse bu akıllı gözlükler sayesinde araç kullanırken el kullanmadan ses ile kontrol sağlanabiliyor. Görüntüyü de zaten interaktif şekilde sağlıyor. Bu çok önemli bir özellik. Çünkü ellerin meşgul olması kaza sebeplerinde çok büyük bir paya sahip.

Çeviri yapabilen akıllı gözlükler sayesinde yurt dışı seyahatlerinden sektörel iş alanlarına kadar birçok alanda insanların yaşam standardı artıyor.

Çeviri Yapabilen Gözlükler

760mph Trenler

Her gün işe gitmekten nefret mi ediyorsun? Bunun yerine, tren vagonunun bir ticari jet uçağı ile aynı hızda bir tünelden aşağı düştüğünü düşünün. Bu PayPal, Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk’ın hayalidir. Bu hyperloop sistemli ‘tren’, hava basınçlı ve endüksiyon motoru aracılığıyla, bir vakum tüpten yukarıya 760mph hızla gidebilecek. Bu preje, iki yıl içerisinde deneme çalışmalarına başlayacak. İnşa edildikten sonra, 7,5 saate ile varılacak yere 35 dakika içinde varacak. İlk denemede, San Francisco ve LA arasındaki yolcu feribotları yerini alacak.

760mph Trenler

Uzay Balonu

Uzaya yolculuk yapmak istiyorsanız, en hızlı yöntemden biri balon almak olabilir. World View Enterprises şirketi, turistleri sıcak hava balonları ile dünyanın 32 km üzerindeki stratosfere göndermek istiyor. Teknik olarak ‘uzay’, deniz seviyesinden 100km yukarıda tanımlanmıştır. Ancak 32 km, Dünya’nın eğriliğine tanıklık etmek için yeterince yüksektir. Bu Uzay Balonu, ilk başarılı test uçuşunu Haziran ayında gerçekleştirdi. Bu uzay balonu ile yolculuk etmenin fiyatı; kişi başına 75.000 Euro. Bu fiyat kimi vatandaşlara göre fazla gelirken kimi vatandaşlar ise böyle bir buluş için normal bir fiyat olduğunu söyledi.

Uzay Balonu

Yüzen Çiftlik

BM, dünyada 2050 yılına kadar iki milyar daha fazla insan olacağını tahmin ediyor. Ve bu da yüzde 70 daha fazla gıda tüketmek anlamına geliyor. 2050 yılına kadar yüzde 80’imiz şehirlerde yaşıyor olacak. Ve gün geçtikçe yaşam alanımız daralacak. Denizlere ya da şehirlere yakın çiftlikler gıda ihtiyaçlarını gidermek için çok önemli bir konuma sahiptir. İleri Düşünce Mimarı mimar Javier Ponce tarafından yapılan yeni bir tasarım ile enerji sağlamak için güneş panelleri ile 24 metre uzunluğunda, üç katmanlı bir yapı tasarlanacak. Orta katman 51,000m bir alan üzerinde çeşitli sebzeler yetiştirilecek.
350 x 200 metrelik tek bir Akıllı Yüzer Çiftlik, yılda yaklaşık 8.1 ton sebze ve 1.7 ton balık üretecek kapasiteye sahip. Üniteler bir araya gelecek şekilde tasarlanmış olan bu proje, çok daha fazla gıdaya ihtiyacımız olacağı için kullanışlı bir mimaridir.

Yüzen Çiftlik

Mükemmel Yalıtım

Dünyada çoğunluğun sahip olduğu iki şey var: biri buzdolabı diğeri de cep telefonu. Ve aerojeller, her ikisinin de üretimini değiştirebilir.

Bir aerojel, küçük deliklerle doludur. Tüm sıvıyı bir jelden ekstrakte ederek, yüzde 95’e kadar gözenek açabilir. Bu gözenekler, 20 ile 50 nanometre arasındadır. Bu yüzden aralarından gaz molekülleri geçemez. Sonuç olarak, aerojeller ısıyı taşıyamaz ve inanılmaz derecede, yalıtım özelliklerine sahip bir malzeme oluşturacak.

Aerogellerin sıra dışı elektriksel özellikleri, cep telefonları, uydular ve uçaklar için hafif anten şeklinde yalıtımlı hale getirerek tüm tehlikeleri ortadan kaldıracak.

Mükemmel Yalıtım

İnsan Reenkarnasyonu

İlk okunduğunda kulağa korkutucu geldiği ve garip bir durum olduğu aşikar. Ve inançlı insanların çoğu bu konudan rahatsızlık duyuyor. Çünkü hiçbir teknolojinin bu konularda tesiri olmayacağını ve sadece böyle bir şeye bile kalkışmış olmanın son derece yanlış olduğunu düşünüyorlar.
2050 yılına kadar, sevdiklerinizin anılarını çıkarmak için insanların beyinlerine nanobotlar gönderebileceklerini öne süren bilim insanı, Ölenlerin kişinin DNA örneklemesi ile bir sanal versiyonunu ortaya çıkarmanın mümkün olacağını ifade etti.Bu konu üzerine Türkçesi “Keşif ” olan bir film dahi yapılmış vaziyette

AI İle İnsan Reenkarnasyonu

Kendi Kendine Giden Araçlar Daha Güvenli Sürüş Yapacak

Son yıllarda manşetlere çıkmış olan kendi kendini süren araçlar sayesinde trafik kazalarında oluşan ölüm ve yaralanmaları azaltacağı düşünülmektedir. Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan bir rapora göre, sadece kendi kendini süren araçlar trafikle ilgili ölümleri ve yaralanmaları azaltacak ve aynı zamanda yaşam tarzımızda da değişiklikler yapmamızı sağlayacak. Kendimize de daha çok zaman ayıracağımızı düşünen araştırmacılar, kendinden tahrikli arabalarla ve paylaşılan taşımayla artan konfor ve azalan bilişsel yük, insanların yaşamını daha konforlu bir hale getireceğini belirtiyor.

Kendi Kendine Giden Araçlar Daha Güvenli Sürüş Yapacak

Akıllı Tuvaletler

Henüz sadece Japonya’da bazı yerlerde bulunan bu tuvaletler sayesinde insanlar, işlerini yaptıktan sonra kendi kendilerine bir idrar tahlili yapabiliyor. Bunun yanı sıra bu akıllı tuvaletler kişinin, diyabet hastası veya risk altında olup olmadığını bildiriyor. Akıllı tuvaletler, gelecekte en yararlı kullanım alanlarından biri olacak gibi görünüyor.

Dışkı ve idrarı analiz ederek çok şey öğrenebilirsiniz. Akıllı tuvaletler, yakın zamanda kadınların hamile ya da kolon kanseri olup olmadığını idrar ve dışkıları sayesinde bildirebilicek.

Akıllı Tuvaletler

Aydınlatma Kontrolleri

Bir duvar anahtarından, lamba ya da tavan ışığını açmak artık eski moda olacak. Evinizde doğru ayarlara sahip olmanız kaydıyla, ışıklar artık mobil cihazlardan, dokunmatik ekran panellerinden veya otomatik bir sistemden kontrol edilebilecek.

NEST adı verilen bu buluş sayesinde akıllı bir termostat, evinizde ışıkları açmak ve tatilden döndüğünüzde içerideki havayı soğutmak programlanabilecek. Sistem, günün veya gecenin herhangi bir saatine ışıkları açacak ya da kapatacak şekilde ayarlanabiliyor.

Gelişmiş aydınlatma kontrolleri, gün geçtikçe gelişmeye ve daha yaygın bir hal almaya devam ediyor vd yakın zamanda ev standardı haline gelmesi bekleniyor.

Güç İzleme Ve Enerji Tasarrufu Teknolojisi

Güç İzleme Ve Enerji Tasarrufu Teknolojisi

Arabanız yağ değişimine ihtiyaç duyduğunda size söyler, peki eviniz neden size böyle bir şey söylemiyor? Hava filtresinin değiştirilmesi gerektiğinde size uyarı gönderebilen bir klima ünitesi düşünün.

Daha da iyisi, ay için güç bütçenizi geçtiğinizde sizi uyaracak bir enerji sistemi düşünün. Maine merkezli bir şirket olan Powerhouse Dynamics, bu konuda gerekli girişimleri yapmaya başladı.

Ev sahiplerinin enerji kullanımlarını daha iyi yönetmelerini sağlamak için, bir evin enerji tüketimini, ilgili maliyetleri ve karbon ayak izini sürekli takip edecek bir buluş için çalışıyor. Bu buluş, evde kullanılan aletleri ve ekipmanları dahi analiz edebilecek. Bu sayede ev sahiplerine enerji tasarrufu yapıp yapmaması gerektiğini belirtecek. Ayrıca bu buluş, yeni işlevler eklenmesi ve daha kullanışlı bir sistem haline getirilebilmesi için sürekli olarak geliştiriyor.Bu buluşun ev standardı haline gelmesi çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor.

Aydınlatma Kontrolleri

Otomatik Robotlar

IRobot ve Neato gibi cihazlar, evinizin içerisinde özgürce seyahat etmek ve zeminleri temizlemek için tasarlanmıştır. Almanya’daki bilim adamları tarafından tasarlanan bir prototip robot evleri temizlemekten biraz daha fazlasını yapıyor. Bu robot ,tek kollu ve üç parmaklı cihaz öğeleri toplayabilir, çeşitli makineleri çalıştırabilir ve hatta misafirlere içecek servisi bile yapabilir. Entegre bir sensör sistemi, robotun bir insanın kolunun etrafında sıkışmasını önler. Ayrıca, ses komutlarına da cevap veren bu robot gömülü bir dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilebilir. Ve zamanla geliştirilerek önceden programlanmış hareketlere bile cevap vereceği belirtiliyor.

Şu anda asgari üretimde olan bu robotların evimize taşınması çok zaman almayacak.

Otomatik Robotlar


Breathalyser Arabalar

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, sürücünün nefesini koklayarak ya da parmak uçlarında kan dolaşımını konrol ederek ve direksiyon simidi üzerinden tarayarak, alkol seviyelerinin çok yüksek olması durumunda arabayı hareketsiz kılaran cihazlar geliştirdi. Sistemi kullanan sürücülere daha düşük sigorta primleri sunulacağı açıklandı. Yakın zamanda daha da yaygınlaşması ve vatandaşların sağlığı açısından yararı olacağı düşüncesiyle tanıtılmaya devam ediliyor.

BreathalyserAraba

Tüm bunlar geleceğin teknolojilerinin insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik olduğunu gösteriyor. Geleceğin teknolojileri insanları yok mu edecek, yoksa aksine kolaylık mı sağlayacak hep birlikte göreceğiz.

İnşallah okurken keyif almışsındır. Buraya eklememi istediğin bir teknoloji olursa yorumda belirtebilirsin. Ayrıca yapay zekalar hakkında yazdığım şu makaleyede göz atabilirisin: Yapay Zeka Nedir? Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

13 Comments

 1. İlyas

  Son yaşanan UBER otonom araç test sırasında yaşanan ve ölümle sonuçlanan kazadan sonra insanlar otonom araçlara daha temkinli yaklaşacaktır. Günümüzde ne kadar çok otonom araç haberi görsek de geliştirilmeleri için önümüzde uzun bir süre var.

 2. Kaan

  Bence bu listede olması gereken bir diğer başlık ise Arttırılmış Gerçeklik olmalıydı. Arttırılmış gerçeklik ile özellikle eğitim alanında büyük devrim yaşanacak. Eğitim alanı derken kastetmek istediğim sadece ilkokul , ortaokul, lise değil havacılık okulları, asker okullar vb. eğitim kurumları da arttırılmış gerçeklik ile eğitimlerini kolay hale getirebilir.

 3. Fatih

  Çeviri yapabilen akıllı gözlüklerin nasıl birşey olduğunu tam olarak hayal edemedim ama ortak dil oluşturabilmek gerçekten geleceğin en büyük teknolojisi olacak. Daha önce skype bu alanda çalışmalar yapmıştı ama hiç kullanamadım.

 4. Güney

  Kaç senedir geleceğin teknolojisi şu, geleceğin teknolojisi bu deniyor ve bu geleceğin teknolojileri muhteşem. Bu teknolojileri göreceğimiz gelecek acaba ne zaman gelecek?

 5. Ali Can

  Geleceğin teknolojileri muhteşem görünüyor ama bize ulaşması uzun sürecek mutlaka. Çünkü yeni bir teknoloji çıktığında genelde direk zenginlere hitap ediyor.

 6. Bülent

  Tam otonom araçlar gelecek için muhteşem teknolojiler. Şimdilik test aşamasında kazalar olması normal bu kazalar ile araçlar daha da gelişecek. Test aşamasında kaza olduğunda hatanın ne olduğu bilinir gelecek için bu sorun çözülür.

 7. Deya

  Liste güzel olmuş. Geleceğin teknoloji hakkında bilgi verebilen en iyi site diyebilirim. Geçen sefer ziyaret ettiğimde bu kadar teknoloji yoktu listeye yenileri eklenmiş devamınıda bekliyor olacağım 🙂

 8. kissahisse

  Uçan arabalar,yapay zeka vs. Rahmetli dedem derdi ki "biz dünyaya erken gelmişiz"
  Ben de geleceğin teknolojisini hayal edince aynı şeyi diyorum.
  -Biz dünyaya erken gelmişiz.
  Konuları paylaşan,emek veren kardeşim başarılar dilerim.Eline sağlık.

 9. fatih

  Geleceğin teknolojileri ilgimi çeken bir konudur. Ve ayrıca sizinde güzel anlatımınız başka bir şekilde okumamı sağladı. En çokta yazıda ilgime çeken aslında robotlar falan olmadı akıllı tuvaletler oldu nedense çünkü daha önce bir çok filmde yazıda veya video diğer geleceğin teknolojileri diye aşinaydım. Ama bunu ilk defa duydum 😀 teşekkür ederim

 10. Mustafa

  Çeviri yapabilen gözlüğü merak ettim:) umarım translare yeteğini oldukça gelişmiş olur. İlk müşterilerinden birş de ben olurum..