Android Gereksiz Uygulamaları Silme

Google Play mağazasında şu anda 3 milyondan fazla uygulama mevcut ama her uygulama sizin için mükemmel olmayabilir. Uygulama yükledikçe cihazınızın hafızası sınırlı olduğu için artık uygulama yükleyemezsiniz. Bu yüzden cihazınızı kullanmadığınız ve sevmediğiniz uygulamalardan temizleme zamanı gelmiştir. Ancak, cihazınızı kullanılmayan oyunlardan, yaşam tarzı uygulamalarından ve diğerlerinden nasıl temizleyeceksiniz? İşte bu soru için bir cevap yazdık ve Android’deki uygulamaları nasıl kaldıracağınıza ilişkin bu yazıyı yazdık.

Başlamadan önce küçük bir ipucu olarak, kaldırmakta olduğunuz uygulamayı yeniden yüklemeyi düşünmüyorsanız, kaldırmakta olduğunuz uygulamada “Verileri Temizle” ye zaman ayırın. Bu düğmeyi, “Kaldır” düğmesine yakın olan “Depolama” bölümünde bulabilirsiniz. Bu işlem uygulama kaldırıldıktan sonra telefonunuzda  az veri kalmasını sağlar. Bir uygulamayı geçici olarak kaldırıyorsanız (örneğin, bir işletim sistemi güncellemesi için yer açmak istiyorsanız) verileri burada bırakabilirsiniz. Ardından uygulamayı daha sonra cihazınıza tekrar eklediğinizde bu özellik yine kullanılabilir olacaktır.

Son olarak, bazı uygulamalar kaldırılamaz. Bu genellikle, cihazınızın günlük çalışması için çok önemli olan uygulamalarda veya daha sinsi durumlarda; operatörünüzün veya telefon üreticinizin eklediği uygulamalarda geçerlidir. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeden bu uygulamaları kaldıramasanız bile devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak neyi devre dışı bıraktığınızı bildiğinizden emin olun. Bilmediğiniz bir uygulamayı devre dışı bırakmak telefonunuzu sorunlu hale getirebilir. Bu yüzden gerçekten ihtiyacınız olmayan bir şeyi kapattığınızdan emin olmalısınız.

Stok Android, Google tarafından oluşturulan Android’in temel düzeyidir. Hisse senedi Android, öncelikle Google’ın Pixel ve Nexus cihazlarında bulunsa da, birçok telefon üreticisinin cihazlarında (genellikle “kaplamalar” olarak anılacaktır) stoklarının üstüne hafif bir değişiklik yaptığını göreceksiniz. Stok Android, çoğu Android telefonunun altında yatan temel iskelet olduğundan, genellikle telefonunuz daha ağır bir Android tenine sahipse, Samsung’un yapmış olduğu uygulamalara göz atabilirsiniz.

Android’den uygulamaları kaldırmak basittir:

Uygulama çekmecenizden veya ana ekranınızdan Ayarlar uygulamasını seçin.
Uygulamalar veya Uygulamalar’a dokunun.

Kaldırmak istediğiniz uygulamayı bulup listeye dokunana kadar listeyi aşağı kaydırın.

Kaldır’ı seçin. Kaldırılamayan uygulamalardan birine rastlarsanız, yukarıdaki adımla aynı işlemi uygulayın, sadece son adımda Kaldırmayı Devre Dışı Bırak’ı işaretleyin.

#Etiketler: android sistem uygulamalarını kaldırma rootsuz, telefondan silinmeyen uygulamaları kaldırma, android gereksiz uygulamarı nasıl silebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir