Blog Siteleri İçin 35 Adımda Hit Arttırma Yöntemleri

Eğer bir blog sahibiyseniz ve sitenizi yükseltmek adına neler yapacağınızı bilmiyorsanız sizlere özel önerdiğimiz bu öneriler sayesinde hem sitenizi daha kaliteli bir hale getirmiş olacaksınız hem de daha çok ziyaretçi kazanmış olacaksınız. Bu makalenin sonunda sitenizde gelişme kaydederseniz lütfen yorumlar kısmından yeni başlayanlara önerilerde bulunmaktan çekinmeyin.

Sitenizin hitini arttırmadan önce yapmanız gereken bazı şeyler bulunuyor. Bunlardan bazıları ise sitenize şuan da nerelerden hit geliyor veya anahtar kelimelerinizi neye göre seçiyorsunuz. Şuan da sitenize hangi anahtar kelimelerinden hit geldiğini öğrenmek için Google Search Console‘a giriş yapın ve Arama Trafiği başlığı altında bulunan Search Analytics kısmına girin ve hangi anahtar kelimelerden hit aldığınızı görün.

Gördüğünüz üzere ben bu kelimelerden hit alıyorum ve bu kelimelerden hit almamın sebebi makalelerimde birbirlerine anahtar kelimelerde hit vermemden dolayı sıralamam yükseliyor ve her makale uzun vadede hit alınca bir diğer makalemin yükselmesine sebep oluyor. Yani makale yazarken diğer makalelerinizin linklerini makale içerisinde geçirmekten çekinmeyin. Bu hem google botlarının işini kolaylaştırır hem de sitenize giren kullanıcıların işine yarar. Ayrıca bu iç linkleme ile ziyaretçiniz daha çok sayfa dolaşacağından dolayı hemen çıkma oranınız düşecek ve sitenizdeki tüm makalelerin sırası yükselecek. Bu yüzden çok önemli olan bu faktörü sakın atlamayın.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Arama Sonuçlarına Önem Verin

Google aramalarınızda makale başlıklarınıza yakın olan anahtar kelimeleri bulup bunları makaleniz içerisinde kullanıcıya okurken zarar vermeden veya fark ettirmeden geçirirseniz ilk 3. sayfadan sıralamaya giren makaleniz ilk sayfadan girme oranı yüksektir.

Diyelim sitenizde internetten nasıl para kazanılır başlığı altında bir makale yazıyorsunuz ve bu anahtar kelimeyi makale içerisinde geçireceksiniz. Ziyaretçinin makaleyi okumasına zarar vermeden bunu bir çok yolla yazı içerisinde geçirmek mümkün. Örnek verecek olursak şu şekilde örnekler verebilirim sizlere.

# Daha önce bana yorumlarda sormuş olduğunuz internetten nasıl para kazanılır adlı makaleyi sonunda yazmaya karar verdim.

# İnternetten nasıl para kazanılır diye sormadan önce sizlere anlatacağım şeyleri dinleyin.

# İnternetten nasıl para kazanılır merak ediyorsanız şu veya şu şekilde yaparak kazanılır.

Bu gösterdiğim 3 örnek şeklinde makale içerisinde anahtar kelimelerinizi geçirebilirsiniz. Google aramalarında çokça aratılan anahtar kelimeleri geçirmek makalenize füze etkisi yaratacak ve paylaştığınız makale index alır almaz patlamaya başlayacaktır.

Sitenizi Hızlandırarak Optimize Edin! – Hit Arttırın

Sitenizi hızlandırmak hem google açısından hem de ziyaretçileriniz açısından çok önemlidir. Siteniz ne kadar hızlı açılırsa google da yüksek sıralarda çıkma şansınız o kadar artar. Siteniz yavaş açılırken rakip site hızlı açılıyorsa ziyaretçi sizi bırakıp rakip siteye gider ve sıralamalarınız bundan ötürü diplere düşer.

Sitenizi eğer hızlandırırsanız bir çok kullanıcı kazanırsınız, google botları sitenizi her hafta hız konusu için test etmektedir. Bundan dolayı sitenizin hızlandığını gördüklerinde sıralamada daha üstlere çıktığınızı fark edersiniz. Google artık yeni güncellemesi ile birlikte backlinkleri öldürüyor ve millet google’ da nasıl hit arttırılır veya hit arttırmak için yöntemler şeklinde aramalar yapmaya başlıyor. Artık google kullanıcı dostu siteleri yükseltmeye başladı ve temmuz ayından itibaren bu böyle devam edecek.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Eğer sitenizi nasıl hızlandıracağınızı bilmiyorsanız daha önce paylaştığım WordPress Site Hızlandırma adlı makaleme giderek nasıl sitelerini hızlandırabileceğinizi ve optimize edeceğinizi gösteriyorum. Makalede yazan site hızlandırma ipuçlarına uyarak sitenizi optimize edin ve daha çok kitleye ulaşmayı başarın.

Makalelerinizin Sonunda Alakalı Sorular Sorun

Makalelerinizin sonunda yazdığınız yazı ile alakalı sorular sormak yorum oranını arttırır ve her bir yorum google sıralamasında olumlu etki eder. İnsanların makalelerinize yorum yapması ve sayfaları dolaşması sitede oturum süresini arttıracağından hem yorum kazanmış olursunuz hem de hemen çıkma oranında düşüş yaşayarak sitenizde bulunan her şeyin sırasını yükseltmiş olursunuz.

Ayrıca makalelerinizin sonunda okurlarınıza sorular sormak bir samimiyet belirtisidir, bu yüzden okurlarınıza değer verdiğinizi bu şekilde gösterebilir ve yorumlarını cevaplayabilirsiniz. Bu sayede onlara değer verdiğinizi anlayan ziyaretçiler sitenizi daha çok ziyaret eder ve sizin yerinize sosyal medya paylaşımları yaparlar. Bu yüzden kıymetli ziyaretçilere lütfen değer verin ki onlar da size değer versin.

Makalelerinizde kullanıcılarınızı saçma sorular yerine doğru, güzel ve merak uyandıran türden sorular sorun ki ziyarçileriniz sitenizde daha çok vakit geçirebilsin. Samimiyet gösteren blog yazarlarının samimiyet göstermeyen blog yazarlarından daha çok hit ve yorum aldığı bir gerçektir. Nasıl hit arttırılır diye sormadan önce  şu aşağıda verdiğim önerileri ve 35 bilgiyi kesinlikle okumalısınız.

E-Posta Aboneliğini Kullanın

E-posta aboneliği eklentilerini kullanarak ziyaretçilerin siz yeni makale girişi yaptığınızda mail yolu ile bildirim alması amaçlanır. Bu sayede her paylaştığınız yazıyı ziyaretçilerinize bildirebilir ve bu sayede günlük hit sayısını arttırabilirsiniz. Hele ki sitenizde günlük belirli saatlerde içerik girişi yapıyorsanız ziyaretçileriniz sitenizi daha çok ziyaret edecektir.

Mail kutusuna kimse bakmıyor ki diye bir düşünceye kapılacaksanız önceden söyleyeyim. Dünya üzerinde mail aboneliği ile geri dönüş oranı %17’dir. Bu orana bakarsak 1 yıl içerisinde toplamda 5.000 aboneye ulaştınız diyelim, bunların küçük bir kısmı bile gelse hiçte kötü bir trafik oranı değil. Bu yüzden mail aboneliğini kesinlikle kullanın. Kullandıktan bir kaç yıl sonra düzenli ve büyük bir trafiğinizi emin olun mail ile alacaksınız.

Hit Artışı İçin 35 Çözüm Yolu

1- Siteniz için sosyal medya hesapları açın ve yeni kitlenize buradan ulaşmaya çalışın. Bu sayede daha çok kitleye ulaşabilir ve ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

2- Yazıp paylaştığınız tüm makalelerinizi ve içeriklerinizi sosyal medya hesaplarında kesinlikle paylaşın. Bu sayede her içerik olmasa da bazı içeriklerinizin normalden fazla trafik aldığını görebilirsiniz.

3- İçeriklerinizi olabildiğince uzun ve kaliteli yazın. Hit Arttırmak adına Bu sayede makaleleriniz 600 kelimeden uzun olunca hem google açısından hem ziyaretçiler açısından büyük bir artış olacaktır. Bu sayede anlatmak istediğinizi tam detaylı anlatabilirsiniz.

4- Siteniz için daha fazla zaman ayırın. Sitenize haftada bir içerik giriyorsanız bunu haftada bir girmek yerine günde 2 yaparak kendinizi zorlayın. Bir kaç ay sonra günlük makale girmediğiniz de kendinizi kötü hissedebilir ve gidip hızlıca makale yazabilirsiniz.

5- Makale yazarken sırf yazı yazmış olmak için yazmayın. Yazdığınız makale gerçekten hakkında yazdığınız şey için kaliteli olmalıdır. Bu sayede okurlarınız 2 veya 3 günde bir sitenize girdiğinde kaçırdığı tüm makaleleri okur.

6- Forumlarda ve google news içerisinde gezinin ve en Popüler&Trend olan içeriklerden yazmaya çalışın. Bu sayede güncel bir siteniz olur.

7- Daha sık içerik girişi yapın ve index hızını yükseltmiş olun. Bu sayede google botları sitenizden hiç çıkmaz ve eğer makalelerinizi kopyala yapıştır olarak çalan birisi varsa bunun önüne geçebilir ve haklıyken haksız durumuna düşmekten kurtulmuş olursunuz.

8- Sitenize sürekli gelen ziyaretçilere ne hakkında yazabileceğiniz hakkında soru sorun ve ilgilerini çekin. Bu tür samimiyet gösterileri sitenizin daha popüler olmasına yol açar.

9- Yazılarınız içerisinde mutlaka görsel bulundurun. Görsel bulunan bir yazı daha güzel görünür ve hiç görseli olmayan uzun uzun yazıları okumaya başlamadan önce kim okuyacak bunları denir genelde. Bunun önüne güzel görseller ile geçebilirsiniz.

10- Daha önce paylaştığınız ve güncelliğini yitirmeyen içeriklerinizi sosyal medya hesaplarınızda tekrar paylaşın. Bu sayede yeni gelmiş kullanıcılara eski olmayan ve güncelliğini yitirmemiş içeriklerinizi gösterebilirsiniz.

Genel Bilgiler – Hit Arttırmak

11- İnstagram hesabı kurun ve paylaştığınız tüm içerikleri orada da bir görsel ve bir kaç satır özet ile paylaşın. Bu sayede şuanda en aktif olan sosyal medya sitesinden hit alabilirsiniz.

12- Sosyal medya üzerinden sizi takip eden takipçilerinizi siz de takip edin ve onlara değer verdiğinizi gösterin. Bu sayede daha çok etkileşim alırsınız. Hit arttırma yolları içerisinde en önemli noktalardan birisi

13- Sitenizi mobil uyumlu yapın. Eğer temanız mobil uyumlu değilse daha önce paylaştığım Siteyi Mobil Uyumlu Yapma isimli makaleme kesinlikle göz atın.

14- Yeni yazmış olduğunuz yazılar ile alakalı olan eski içerikleriniz varsa kesinlikle yeni makalenizde anahtar kelime üzerinden linkleyin. Bu sayede sitede etkileşim ağı yaratırsınız.

15- Gönderdiğiniz tüm maillerde imzanızda site adresini bulundurun. Bu sayede mail attığınız yeni kişiler sitenizi kesin merak edip ziyaret edecektir.

16- Forumlara kayıt olun ve imzanıza site adresini koyun. Forumlarda ne kadar çok yorumunuz olursa imzanızın reklamı o kadar çok olur, bu yüzden günlük belirli bir hit kaynağı olur.

17- Blog sitenize misafir yazar alın ve bu sayede sitenize yeni bir içerik eklemiş olun. Bunun faydası çoktur.

18- Diğer rakip veya blog sitelerde kesinlikle misafir yazar olun. Hem karşı sitenin kitlesini kendinize çekersiniz hem de uzun vadede tanınmış bir yazar olursunuz.

19- Anahtar kelimelerinizi hem başlıkta hem de içeriğinizde mutlaka bulundurun. Bu sayede seo uyumlu makale yazmış olursunuz.

Sosyal Medyayı Kullanın!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); 20- Eğer siteniz wordpress altyapılı bir site ise kesinlikle All in seo veya Yoast Seo eklentilerini kullanın.

21- Siteniz wordpress altyapılı bir siteyse kesinlikle WordPress Canlı Destek eklentisini kullanın. Bu eklenti ile size soru soran ziyaretçilerinizi hızlıca yanıtlayın.

22- Yazılarınızın sonunda makaleniz ile alakalı olan diğer içeriklerinizin linkini verin ve ziyaretçileriniz diğer içeriklerinize de göz atabilsin.

23- Çevrenize, sınıf arkadaşlarınıza ve sosyal medya gruplarında sitenizden bahsedin. Bu sayede çevrenizde siteniz tanınır ve gerçekten insanların işine yarayan güncel bir içeriğiniz varsa siteniz kısa sürede popüler olur.

24- Sitenizde göz yormayan ve reklam yerleşimi iyi olan, ayrıca kullanıcı dostu bir tema veya şablon seçin. Bunun bırakacağınız izde çok etkisi olacaktır.

25- Sitenizin anasayfasında yan panelde popüler içerikler kısmı mutlaka bulunsun. En etkileşimli içerikleriniz burada gözüksün.

26- Forum veya diğer sitelerdeki blog etkileşimlerine kesinlikle katılın. Ayrıca sitenizi forumlarda tanıtmaya özen gösterin.

27- forum sitelerindeki site tanıtım kısmını kullanarak sitenizi tüm forum alemine tanıtın ve ilk kitleyi toplamaya başlayın.

28- Sitenizin en üst veya yan tarafında mutlaka ara butonu veya kutusu bulunsun. Sitenizde oturum süresi oranlarını olumlu yönde arttırmak için çok gerekli bir fonksiyon.

29- Daha önceden yazdığınız yazılarınızı belirli aralıklarda güncelleyin, google bu yaptığınız davranıştan dolayı sitenizi sıralama anlamında ödüllendirebilir.

Optimizasyona Önem Verin!

30- Rakipleriniz veya rakip olarak görmediğiniz sizinle alakalı içeriği bulunan sitelerle karşılıklı reklam veya footer link değişimi yapabilirsiniz. Bu olumlu yönde etki eder.

31- Sizinle aynı sektör içerisinde yer alan diğer blogları ziyaret edin ve yorumlar yapın.

32- Sitenizi sırf site yapmak için değil gerçekten hangi konuda yapıyorsanız o konuda işe yarar bir site yapın. Bu hem otoritenizi arttırır hem de zamanla siteniz çok popüler olur.

33- Sitenizde çekilişler düzenleyebilir ve kullanıcılarınıza hediyeler dağıtabilirsiniz. Bu sayede kitlenizi genişletebilirsiniz.

34- Daima sitenizi güncel tutun ve eski kalmış konulardan içerik üretmeye çaba sarf etmeyin. Bu zararınıza olacaktır.

35- Her zaman pozitif olun, bu yazdığınız yazıda da belli olur. Ne kadar pozitifseniz yaptığınız içeriğin kalitesi de bu oranda artıyor veya düşüyor. Bu yüzden duygusal açıdan hep iyi yerlerde olun.

Son Sözler: 

makalemin özetine gelecek olursak sosyal medyayı güncel kullanmanızı ve seo uyumlu makale yazmanızı anlattım, geriye kalan tüm şeyler size kalmış olsa da anlattığım şekilde uygulanırsa başarıya ulaşılabilir.
Eğer sen de makalemi okuyup biraz da olsa işine yarayacak bir kaç şey çıkarttıysan lütfen yorum kısmında belirt, ayrıca makalemi sosyal medya ve Google+ içerisinde paylaşarak bana destek olabilirsiniz.

Daha önceden paylaştığım Youtube arka planda video oynatma isimli makaleme de göz atabilirsiniz, mobil kullanıcıların en çok ihtiyaç duyduğu özelliği 3. parti uygulamalar ile nasıl cihaza kazandırılır bunu anlatıyorum.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bu makaleyi emoji ile değerlendir!

#Etiketler: Nasıl Hit Arttırılır , Hit arttırma yöntemleri , blog hit arttırma , hit arttırma yöntemleri , doğal hit arttırma yöntemleri

2 Comments

  1. seydi altındağlı Reply

    çok kaliteli bir makale olmuş, google denizinde boğulmamak için 35 adımı da tek tek deneyerek işleyişi takip edeceğim.
    teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir