WordPress Site Hızlandırma | WordPress’i Yakmak!

WordPress altyapısını kullanarak oluşturduğunuz siteler bir süre sonra yüklediğiniz eklentiler ve resimlerden sonra yavaşlayabilir, Seo açısından çok büyük önem taşıyan hız konusu wordpress içerisinde çok kolay optimize edilebilir. Rakiplerinizi geçmeniz için sitenizin hem mobil hem de masaüstü versiyonlarında hızlı açılması belki sitenizin 10 kat fazla hit almasına sebep olabilir. Google’ın şuan yapmakta olduğu güncellemede backlinklerin sonunu getirerek ziyaretçiye sunulan kaliteyi ön plana alarak en iyi deneyimi yaşatma yolunda ilerliyor. Bundan dolayı güncelleme bitmeden sitelerimizi optimize etmek çok faydalı olacaktır.

WordPress altyapılı bir site blogger altyapılı bir siteden daha kolay optimize edilebilir ve fonksiyonları baştan uca değiştirilebilir. Bu yüzden bir kaç adımda sitenizi yakacağız.

WordPress Site Hızlandırma

Adım 1: Sitenizi Yakın!

Sitenizin açılış hızına etki eden tüm anasayfa bileşenlerini çöpe atma zamanı geldi, WordPress panelden Görünüm – Bileşenler kısmına gelerek sitenizde gereksiz olan her şeyi kaldırın, Çok ihtiyaç duymadığınız ne varsa kaldırmanız gerekiyor, Bu sayede siteniz açılırken bir kaç saniye daha erken açılabilsin. Ayrıca bunu yazılarınıza da yapabilirsiniz, örneğin yazılarınızın sonunda gereksiz fotoğraf paylaşıyorsanız bu da büyük etki edecektir.

A: Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra ikinci aşama anasayfa açıldığında karşınıza çıkan içerik sayısıdır. Bu genelde bloglarda maksimum 7 adet içerik ile sınırlanmaktadır, maksimum 7 adet içerik göstermek site açılışında büyük etki gösteriyor. Bunu ayarlamak için tema panelinize göz atabilirsiniz, eğer tema panelinizde bu yer bulunmuyorsa wordpress panelinize girin ve Ayarlar – Okuma kısmına gelerek ”En fazla gösterilecek blog sayfası adedi” kısmının değerini 7 olarak değiştirin ve kaydedin.

B: Anasayfa içerisinde bulunan içeriklerde öne çıkarılan resimlerin boyutunu düşürmek sitenizin açılış hızına etki eden diğer bir unsurdur. Bu sorunu çözmek için öne çıkarılan resimleri eklemeden önce boyutunu düşürebilirsiniz, bu şekilde anasayfa da yarı yarıya bir hız artışı yapabilirsiniz.

 

Resimlerinizi Optimize Edin!

 

Anasayfanızı optimize ettiğinize göre şimdi sıra içeriklerinize geldi, Her blog sitesi içeriklerini görsel açıdan zenginleştirmek için görsel kullanır, bu sayede daha estetik görünüme kavuşur, Peki ekleyeceğiniz görsellerin boyutu normalden çok yüksek durumdaysa bu durumda ne yapabilirsiniz? Bu durumda size önereceğim WP Smush eklentisini kullanabilirsiniz. Bu sayede siz her görsel eklediğinizde otomatik olarak görselin boyutunu yarı yarıya düşürüyor, diğer bir özelliği ise görsellerinizin boyutu düşse dahi kalitesi düşmüyor. Bu sayede açılış hızını yükseltebilirsiniz.

WP Smush Eklentisini sitenize eklentiler kısmından yükle diyerek kurun, ardından yüklü eklentiler kısmına gelin ve eklentinin ayarlar tuşuna tıklatın. Daha sonra şu aşağıdaki resimlerdeki gibi ayarlarınızı düzeltin, Ayarları yaptıktan sonra artık resim eklediğinizde otomatik olarak sıkıştırılacaktır.

Ayarları bu şekilde yapın ve gerisini eklentiye bırakın, Ayrıca bu eklentinin sitemdeki veri tasarrufuna bakarsak 246MB kadar sıkıştırma yaptığını görüyoruz, bu da çok iyi bir değer.

Siz de bu eklentiyi kullanarak daha çok tasarruf edebilirsiniz, ayrıca pro sürümünü de satın alabilirsiniz, bir kere satın alınca ömür boyu kullanım veriyor. Ücretsiz versiyon ile aralarında pek çok fark olmasa da daha hızlı bir site için bu paraya değebilir.

Sitenizde CDN Kullanımı ve Önemi!

cdn wordpress siteleri için tüm dünyaya yayılmak gibi bir şeydir. Diyelim host firmanızın bulunduğu yer Ankara ve siz de sitenize istanbul’ dan bağlanıyorsunuz. , sitenize bağlanmak isteyen paris’ de yaşayan birisi sizinle aynı sürede bağlanamaz ve site açılış hızınız 3 ile 5 saniye arasındaysa o paris’ de bulunan kişi 15 saniye gibi bir sürede bağlanır. CDN aslında sitenizin sunucusunu sadece istanbul’ da değil dünyada her yerdeymiş gibi yapar. Yani sitenizin dosyalarını bir çok yerdeki sunucu ile paylaşır ve paris’ de bulunan kişi ile aynı süre zarfında bağlanırsınız. Bu sayede sitenize giren kullanıcılar daha uzun süre sitenizde durur ve google açısından bu durum çok önemlidir.

Cache Eklentisi Kullanımı

Cache eklentisi sitenizi otomatik optimize eder ve sitenizin tasarımında ve fonksiyonlarında hiç bir şeye etki etmeden hızlanmasını sağlar, Cache eklentilerinin diğer önemli bir özelliği ise çerez özelliğidir. Diyelim www.teknojoli.com sitesine bir kez giriş yaptınız ve site açılış süresi 4 saniye sürdü. Bir daha ki girişinizde site açılışı 1 saniye sürüyor. Bunun sebebi ise siz teknokula sitesine girdiğinizde sitenin o anki kopyasını cache eklentisi kopyalıyor ve siz siteye bir daha giriş yaptığınızda o kopya açılıyor. Peki diyeceksiniz ki yeni eklenen içeriklerden nasıl anlık haberdar olacağım? Bu yönde cache eklentisi her saat başı kopyayı siliyor, Eğer bunun önüne geçmek isterseniz sitenize girin ve CTRL + F5 kombinasyonunu yapın ve sitenizin çerezleri silinip tekrardan yüklensin.

Size önerdiğim bu adımlar ile sitenizin açılışına büyük etkilerde bulunabilir ve daha çok ziyaretçi kazanabilirsiniz. Unutmayın ki her ziyaretçi yavaş açılan sitelerden hoşlanmaz ve anında açılan siteleri daha çok ziyaret eder.

Eğer hiç cache eklentisi kullanmadıysanız size W3 Total Cache ve WP Super Cache eklentilerini öneriyorum, gerçekten işe yarayan eklentilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir