Çok sık yaşanan Android Sorunları ve Çözümleri

Akıllı telefon işletim sistemi markaları konusunda büyük bir şirket olan Android, de diğer bütün işletim sistemleri gibi, sorunlarla çıkartabilecek bir yazılım. Açık kaynak kodlu olması nedeniyle, sık sık sorunları çıkardığı aşikar. Fakat Android’in çok sık karşılaşılan bazı sorunlarını çözmek aslında düşünüldüğünden çok daha basit. Gelin şimdi hep beraber Android’in çıkardığı sorunlara ve bu sorunların çözümlerine bakalım.

Google Play Store Yanıt Vermiyor Hatası

Play Store uygulamasını açtınız ve bir anda kapanıp size, uygulama yanıt vermiyor vb. tarzı bir uyarı veriyor ve bunu sıklık ile yapıyorsa muhtemelen uygulamanın cache hafızası dolmuş sıkışmıştır. Bu sorunu çözmek oldukça basit önce Android cihazınızın ayarlar kısmına gidin, depolama kısmını seçin, sonra önbellek verilerini silin. Sonra Uygulamalara gidin ve Google Play’yi seçin, tüm verileri temizleye tıklayıp cihazınızı kapatıp açın.

play-store-927-hatasi

İndirilen Bir Video Açılmıyor

Muhtemelen sorununuz videonun uzantısından kaynaklanıyordur. Bazı Android Cihazlar bazı formattaki video ve müzikleri tanımadığından açamazlar. Bu durumda bu formatları tanıyan bir uygulamadan yarım alınır VLC Player uygulaması sizin işinizi görecektir çoğuv  format ve uzantıda videoları açabilmenizi sağlar. Bu uygulamayı Google Play’den indirebilir ya da benzer uygulamalara da bakıp araştırabilirsiniz.

Indirilen-Bir-Video-Açılmıyor

 

Wi-fi Ağlarını Bulunmuyor

Bazı durumlarda Android cihazlar Wi-fi ağlarını bulamazlar. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey cihazını kapatıp açmak olacaktır. Sistem yenilendiğinden ani durumda kendini kilitlemiş olan Wi-Fi sinyal bulucu tekrar aktif olacaktır.

Eğer wifi sinyalinde sorun yaşıyorsanız Wifi Sinyal Güçlendirme konuma bir göz atmanızı öneririm.

Wi-fi-Ağlarını-Bulunmuyor

Android Cihazım SD Kart Okumuyor

Android cihazınız SD kartınızı okumuyorsa, problemin konusu gerçekten de Android sistemi ile ilgili olabilir. Tabi SD kartınızın okunamayacak derecede çizilmiş ya da bozulmuş ise yapacak pek bir şey kalmıyor demektir. Fakat öncelikle Android sisteminden kaynaklandığını var sayıp sorunun çözümüne bakalım. SD kartınızı başka bir cihaz okuyabiliyorsa, SD kartı o cihaza takıp içindeki tüm verileri yedekleyin. Sonra tekrar Android cihazınıza takıp format atın. Sonra da yedeklediğiniz verileri temizlenmiş SD kartınıza kopyalayın.

 Android-Cihazım-SD-Kart-Okumuyor

Android Cihazınız Açılmıyorsa

İlk olarak Android telefonunuzun ya da tabletinizin şarjının bitmediğinden emin olun. Fişe takın, ona rağmen çalışmıyorsa, fişten çıkartın, telefonun ya da tabletin bataryasını çıkarıp takın. Yine açılmıyorsa, bu defa telefonun açma düğmesine 15-20 saniye kadar basılı tutun. Yine de telefon ya da tablet cevap vermiyor ise, servise gitme vakti gelmiştir.

 Android-Cihazınız-Açılmıyorsa

İndirilen dosyaları bulamıyorum 

Android akıllı telefon veya tabletlerde, cihaza indirdiğiniz bazı dosyaları varsayılan olarak “Download” isimli bir dosyaya yükler. Bu dosyayı göremiyorsanız muhtemelen Android telefon ve tabletinizin dosya yöneticisi yoktur. Bulmak için, bazı model telefon ya da tabletlerde bir dosya yöneticisi indirip yüklemeniz gerekir. Dosya yöneticisi yükledikten sonra Dosyaları açın ve Download klasörünü bulun.

Indirilen-dosyaları-bulamıyorum

System UI Durduruldu Hatası

Android telefon ve tablet kullanıcı ara yüzü bazen donar ve dokunmatik ekrana tepki vermez. Bu gibi durumlarda en iyi çözüm telefonu ya da tableti kapatıp açmaktır. Eğer bu işlem sorunu çözemezse, tıpkı Google Play açılmıyor sorununda yaptığımız gibi cache’yi temizlemeniz gerekebilir.

System-UI-Durduruldu-Hatası

Android Cihazınıza Zararlı Bir Yazılım Yüklediniz

Android telefonunuza ya da tabletinize kesinlikle kırılmış oyunlar ya da uygulamalar indirip kurmamalısınız. Bu uygulamaları ya da oyunları kırmak için kullanılan  yazılımlar genellikle zararlı virüsler içerirler, bundan dolayı telefonunuz hacker’ların eline düşer. Eğer yanlışlıkla zararlı bir oyun ya da uygulama yüklediyseniz, bir virüs tarayıcısı ile telefonunuzu ya da tabletinizi taramanızı öneririm. Tarama konusunda oldukça faydalı olan yazılımlardan biri ücretsiz bir uygulama olan Lookout‘tur.

Buradan güvenli bir şekilde indirebilirsiniz

Android-Cihazınıza-Zararlı-Bir-Yazılım-Yüklediniz

 

Telefonun Kendiliğinden Kapanması 

Android telefonlariın kapanma sorunu, teknolojinin hızlı gelişmesi ve özelliklerinin artmasıyla, kullanıcıların sık karşılaştığı sorunlar arasında yer almıştır. Cep telefonu, günümüz dünyasında  hemen herkesin kullandığı bir iletişim aracı haline gelmiştir. Android cep telefonları çok küçük yaş gruplarından da kullananların sayısı oldukça fazla.

Telefon kapanma probleminin ana nedeni İşlemci, Ram, Ekran kartı ve batarya sistemi problemlerinden kaynaklanmaktadır. Birdenbire kapanan telefonunuzun şarj seviyesi normal düzeyde ise telefonu tekrar kapatıp açmayı deneyebilirsiniz. Şayet telefon açılmıyorsa bataryayı çıkararak bir süre bekledikten sonra tekrar takın. Telefonunuz buna rağmen açılmıyorsa bataryanızda problem olabilir. Bu durumda bataryayı başka bir yerden ederek tekrar telefonu açın.

Telefonunuzda batarya harici bir problem varsa ve açılıp kapanma devam ediyorsa, hafızayı kontrol ederek ve gereksiz dosya, oyun, program ve uygulama gibi bazı şeyleri silin. Telefonunuza yüklenen bazı uygulamalar yüzünden de kaynaklanıyor olabilir. Yine olmaması durumunda telefonunuza format atmayı unutmayın.

Telefonların Genel Android Sorunu: Yeterli Disk Alanı Yok! 

Android cihazınızda yeterli disk alanı yok diye bir ibare görürseniz diskte bazı öğeleri silip yer açmalısınız. Gereksiz uygulamaları silmek bu sorun için en iyi çözümdür. Bazı dosyalar içeren uygulamalar kullanıyorsanız bunun yanısıra gereksiz dosya temizleyicileri kullanmak oldukça işinize yarayacaktır. Sorun tekrar devam ederse Google Play Store’yi silip yeniden yüklemelisiniz.

Android problemleri çoğunlukla Google Play Store uygulaması yüzünden olabiliyor. Bu sebeple uygulamayı silerek tekrar yükleyebilirsiniz. Ancak mağaza uygulamalarında Google Play Store’yi göremezseniz sıkıntı etmeyin. Uygulamayı devre dışı bırakmış olabilir ya da uygulama bir nedenden dolayı kendini devre dışı hale getirmiştir. Telefonun ayarlar kısmından devre dışı kalmış uygulamalarını görebilir ve tekrar aktif hale getirerek android sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Hızlı Bir Şekilde Biten Batarya 

Android cihazların belki de en sinsi sorunu hızlı biten batarya sorunudur. PowerBank sayesinde belki her an şarj edilebilir fakat kesin çözüm bulmak her zaman en iyisidir. Çözümlere şöyle bir göz atalım ;

– Veri tasarrufu modu:  bu mod her android cihazlarda mevcut. Bu modu açarak cihazınızda ki gereksiz şarj tüketen şeyleri azaltabilirsiniz.

– Android cihazınızın ekran parlaklığını düşürebilirsiniz.

– Cihazınızın ekranını kapattığınız arka planda sürekli çalışan uygulamaları durdurarak veri tasarrufu edebilirsiniz. Eğer şarjınız gereğinden fazla hızlı bitiyorsa batarya da sorun olabilir.

Android Cihazın Yavaş Çalışması 

Androd cihazların en büyük problemlerinden bir tanesi de cihazın aşırı yavaş çalışımasıdır. Bu sorunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz ;

– Telefonunuza haddinden fazla uygulama yüklemeniz.

–  Aynı anda birden fazla uygulamayı açmanız.

Cihazın temel yavaş çalışma problemi bu iki şeyden dolayı kaynaklanmakta olabilir. Bunun çözümü ise  kolay bir şekilde halledilebilir. Öncelikle cihazında bulunan gereksiz ve çok yer alan bazı uygulamaları kaldırın. Android cihazınızda virüs programı kullanıyorsanız  aktif hale getirin. Eğer kullandığınız cihazda virüs programı yoksa Clean Master programı işinizi görecektir.

Google Senkronizasyon Sorunu

Son zamanlarda Google hesabı şifrenizi değiştirdiyseniz bu sorun ile karşılaşmış olabilirsiniz.
Bu sorunu düzeltmenin ilk yolu hesap şifrenizi güncellemektir.
Problem hala sürüyorsa Uçak Modu  açarak bir dakika boyunca bekleyin ve tekrar deneyin. Olumlu sonuç alamamış iseniz
Google hesabınız kaldırıp yeniden yüklemeyi denemelisiniz.

Android Cihazının Klavye Sorunu 

Acil bir mesaj göndermeniz gerek yada normal bir günde mesaj göndermek istediniz. Fakat klavyeyi açtınız ve tuşlara bastınız lakin tuşlar çalışmıyor ya da klavye donuyor. Bu tür sorun ile karşılaştığınızda Google’ın klavye uygulaması sizin işinizi görecektir.

 

Şarj Ederken Ekran Kapanıyor 

Eğer cihazınızı şarj etmek istediğinizde  ekran kapanıyorsa telefonun ayarlar bölümüne girerek,  “şarj sırasında ekranı kapat”  işaretini kaldırın.

3 Comments

  1. Yasemin Reply

    Android telefonumda System UI Durduruldu Hatası alıyordum bir kaç gündür. 4 5 yol denedim fakat çözüme ulaştıramamıştım. Dediğiniz gibi Cache temizleyince şimdilik düzgün çalışıyor. Teşekkür ederim.

  2. Droid Reply

    Android telefonum da garip garip bildirimler geliyor kaspersky antivirüs programını denedim ama virüs bulamadı. Şimdi sizin dediğiniz Lookout progarmını deneyeceğim, yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir