Artık Bilgisayarınız 1000 Kat Daha Hızlı Olacak!

ARTIK BİLGİSAYARINIZ 1000 KAT DAHA HIZLI OLACAK
Artık Bilgisayarınız 1000 Kat Daha Hızlı Olacak!
Artık yavaş bilgisayar derdi son bulacak gibi görünüyor. Araştırmacılar, süper transistör oluşturup kullanarak bilgisayarların hızını 1000 kat daha fazlasına çıkartmayı amaçlıyor.  Geleneksel transistörler atılacak ve yeni, daha çok işlevsel olan transistördevri başlayacak. Grafen, transistörlerde, silisyumun yerine geçecek, artık grafen kullanılacak. Bu sayede hızlı bilgisayarlar geliştirilebilir.
Bilgisayar hızını belirleyen ve etkileyen ana bileşenlerden biri transistörlerdir. Araştırmacılar, yeni bir transistör türü geliştirdi Yeni nesil transistörde ise grafen kullanılmakta.
Grafen 2004 senesinde keşfedilmişti. Uygulama alanları ve elektrik iletme kabileyi ile eşi bulunmayan bir malzeme olarak görülüyor. Grafenin, elektronik cihazlarımızın temel taşı olması beklenmektedir.
Bilgisayarlardaki devrelere güç sağlayan ve elektronik sinyaller veren transistörler, bilgisayarın hızını çok büyük derecede etkiler. Yapılan bir araştırmada, grafen malzemesi kullanılan transistörlerin daha iyi çalıştığı kanıtlandı.
Transistörler, mikroişlemcilerin girişine 1 ve 0’ların uygulanmasını sağlıyor. Böylece mikroişlemcilerin, hesaplama ve mantık problemlerini çözmesine imkân verilmiş oluyor. Mantık işaretlerinin uygulama hızının artışı, transistörlerin hızına bağlıdır.
Araştırmacılar, grafen kullanılan transistörlerin ilk olarak uzay araştırmalarında kullanılacağını belirtmekte. Daha hızlı bilgisayarlar ile yapılması planlanan daha hızlı simülasyonlar, araştırmacıların daha hızlı biçimde ve daha doğru olarak sonuca ulaşmasını sağlayacak.

 

Bilgisayar kullanıcıları, sabırsızlık ve büyük bir heyecan ile süper hızlı bilgisayarların yapılmasını bekliyor. Gerçekleşecek olan bu harika durum, teknolojide bir devrim yaratacak.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir