Laptop Batarya / Şarj Süresini Uzatmak İçin Öneriler

Eğer sizde Bir Laptop kullanıcısı iseniz aşağıda verdiğimiz bir kaç öneri sayesinde cihazınızın batarya / pil süresini daha da uzatabilirsiniz.

Laptop Batarya / Şarj Süresini Uzatmak İçin Öneriler
Laptop Batarya / Şarj Süresini Uzatmak İçin Öneriler

Bir Kaç Öneri

Eğer bir laptop kullanıcısı iseniz bir laptop bataryasının en fazla 2 yıl veye maksimum 3 yıl idare edip en sonunda saatlerce giden pilin 5 dakikadan daha az bir sürede bittiğini göreceksiniz.

Bunun sebebi ise laptop’ın prize bağlıyken aynı zamanda pilin takılı olmasından kaynaklanıyor. Eğer laptop’ınız yeni nesil bir cihaz ise pil tamamen dolduktan sonra bataryaya giden akımı kesiyor ve bataryanızın maksimum kullanımına izin veriyor.

Eğer cihazınız bunu yapmıyor ise yapacağınız şeylerden birisi ise pil seviyesi %80 civarlarında iken cihazınızı kapatıp bataryayı çıkartmalı ve bataryasız bir şekilde prize bağlayarak kullanılmalıdır. Bazıları elektrik dalgalanmalarında bataryanın cihazı koruduğunu ve bataryasız kullanımda cihazın bozulduğunu söylese dahi bu kesin bir şey değildir. Bu yüzden bataryanızı çıkartıp kullanmak pil ömrünü daha da uzatabilmektedir.

Laptop Batarya / Şarj Süresini Uzatmak İçin Öneriler

Batarya Ömrü Ne Kadardır

Bir Laptop bataryasının ömrü maksimum 3 yıldır. Ne kadar dikkat ederseniz edin bir zaman sonra saatlerce giden pilin size 10 dakikadan daha az zaman tanıdığını göreceksiniz. Bu durumda pilinizi buz dolabına atmak gibi bir yanlışta bulunmamalısınız. Bu tür şeyler çok tehlikeli ve yapılmaması gereken şeylerdir. Ayrıca pilinizin ömrü bittiyse yeni bir batarya alarak ilk günkü gibi prize bağlı olmadan bir süre cihazınız ile ilgilenebilirsiniz.

Eğer cihazınız yeni ve bataryası da yeni ve piliniz çok az gidiyor ise sizlere önereceğimiz bir kaç şey şunlardır;

Eğer gereksiz yere çalışan uygulamalar varsa kapatmalısınız. Bunun için ”Ctrl” + ”Alt” + ”Delete” tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticisini açabilir ve buradan gereksiz uygulamaları kapatabilirsiniz.

Ayrıca güç yönetiminden güç tasarrufu moduna geçebilir ve ekstra ayarlardan işlemci hızını %100’den %60’a indirebilir ve fazla performans kaybı yaşamadan pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir