calinan-telefon-nasil-bulunur

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur, IMEI Numarasından Bulunabilir mi?

Telefonlarımız kimi zaman çalınabiliyor ve kaybolabiliyor. Ne yazık ki böyle durumlarda çaresiz kalmamak için bilinçlenmemiz gerekebiliyor. Çalınan Telefon Nasıl Bulunur, IMEI Numarasından Telefon Bulunabilir mi? Bugün bunlardan bahsedeceğiz.

Mobil cihazlarınızın, elektronik kimlik bilgisi ile bulunması sağlanabiliyor. Kaybolan ve çalınan telefon veya benzeri elektronik kimliği olan cihazların haberleşme irtibatını kapattırmanız daha uygun bir yol olarak görülmektedir. GSM operatörü ve müşteri hizmetleri servisini arayarak telefonunuzun bu gibi iletişim bağını kestirmeniz gerekmektedir.

calinan-telefon-nasil-bulunur

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur?

Polis ve jandarma kolluk kuvvetlerine, cihazınızın IMEI numarasını bildirerek sorgulama işlemine başlata bilirsiniz. Kolluk kuvvetleri bu gibi durumlarda kısa süre içerisinde araştırmalar yaparak telefonunuzun, hangi konumda olduğunu tespit edebiliyor. Sorgulanan IMEI numarası ile telefonunuzun yer tespiti yapıldıktan sonra sizlere konu hakkında bilgi veriliyor. Telefon veya mobil cihazlarınızın fatura ve benzeri belgelerini kolluk kuvvetlerine teslim ederek, onların bu işlemi gerçekleştirmesini sağlaya biliyorsunuz.

Kaybolma ve çalınma sonrasında haberleşme özelliği durdurulan telefonun veya tabletin tekrar kullanıma açılması söz konusu olabiliyor. Bunun için önce savcılık tarafından bir onay almanız gerekmektedir. Kayıp ya da çalıntı bildirimini yapan vatandaşın, aynı bölgelere tekrar bizzat başvuru yapması halinde, kişinin kimlik bilgileri doğrulanırsa cihazınızın haberleşme yeteneği aktif hale getirilir.

IMEI numarası olmayan telefonların bulunması zor olabiliyor, fakat yinede kolluk kuvvetlerine elinizde var olan belgelerin hepsini götürerek, bulmaları konusunda yardımcı olabilirsiniz. Savcılık kararıyla telefonunuzun yer tespitini yapmaları durumunda kaybolan veya çalınan cihazlarınızın bulunması mümkün.

Bulunan cihazlarınız, savcılığa teslim edilir ve size bildiri geldiği taktirde savcılığa müracaat ederek cihazınızı alabilir kullana bilirsiniz. Telefonunuz kaybolduğunda çalınmış veya bulunmuş şekilde telefoncu veya başka kişiler tarafından satın alınır ise, bu durumdan siz sorumlu olmazsınız ve telefon savcılık tarafından el konularak size teslim edilmesi ön görülür. Telefonunuzu çalıp satan kişiler tespit edilerek gerekli yasal işlem uygulanır ve telefoncu hakkında soruşturma dahi açılabilir. Ne yazık ki günümüzde çalıntı telefonları satın alan telefoncular için düzenlenmiş bir uygulamadır. Bu gibi durumlarda herhangi bir ücret ödemezsiniz ve telefonunuzu savcılık tarafından size teslim edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir