Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

Google’ın yaptığı son güncellemeler ile backlinkler ve dış seo bağlantıları yavaş yavaş etkisini yitirmeye ve sitedeki hemen çıkma oranı ve siteye giren kullanıcının diğer sayfaları gezme oranlarına göre google sıralaması oluşmaya başladı.

Hal böyleyken biz site sahiplerinin de yapması gereken bazı unsurlar var. Bu unsurları yapıp kullanıcıyı sitenizde sıkmayacak şekilde tutabilirsiniz. Bunun için cümleleri devrik yazarak veya uzatarak sitenizde daha uzun süre kalmasını değil tam tersini yapmanız bile gerekebilir.

Hemen Çıkma Oranı Nedir

hemen çıkma oranı; Sitenize giren kullanıcıların ne sitenizde ne kadar çok vakit geçirdiği, sayfayı yavaş bir biçimde kaydırarak makaleyi okuması ve sitenizdeki diğer konulara göz atması Hemen çıkma oranınızı belirler. Hemen çıkma oranı o gün sitenize giren kullanıcıların az önce belirttiğim unsurları yapıp yapmamasına göre bir puan alır. Genelde blog sitelerinde ilgi çekici içerikler ve makalelerin sonunda sayfaları dolaşmasını sağlayan zımbırtılar yer alır. Bu yüzden blog siteleri hemen çıkma oranı tarafından avantajlıdır.

Hemen çıkma oranını nasıl düşürürüm diye sormadan önce size vereceğim önerileri göz önünde bulundurarak sitenizi yeniden şekillendirirseniz bir kaç gün veya hafta sonra sitenizin hitinin arttığını ve daha çok yorum aldığınızı görebilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

Hemen çıkma oranını düşürmek için bir çok yol var. Bunlardan birisi ise makaleyi uzatmaktır. Aslında makelenizi uzatmak kullanıcının makale uzunluğuna bakıp o an üşengeçliğinin tutup sitenizden çıkma oranını arttırdığını biliyor muydunuz?

Bu yüzden makalelerinizi gereksiz uzatmayarak Öz ve Kaliteli bir şekilde yazmalısınız, bu sayede ziyaretçiler sitenizin kalitesini görüp diğer içeriklere kesinlikle göz atacaktır.

#+ Sitenizi kesinlikle Mobil uyumlu hale getirin. Dört veya beş yıl önce herkes bilgisayardan web sitelerini ziyaret ederken şimdi %80’lik bir kısım mobil cihazlar ile internet sitelerini dolaşıyor. Mobil cihaz kullanan her insan genellikle günlük en az 1 saat mobil cihazından internete bağlanıp internette geziyor. Siz de sitenizi mobil uyumlu yaparak çok büyük bir avantaj elde edebilirsiniz.

#+ Sitenizi mobil ve masaüstü olacak şekilde optimize edin, Sitenizi optimize edip açılış hızını arttırmak sitenize giren ziyaretçilerin hemen çıkma olasılıklarını düşürür. Bu yüzden Kaliteli bir tasarım + hız en iyi avantajlardan birisidir.

#+ En son çıkan tasarımlara ve teknolojiye ayak uydurarak sitenizde eklentiler ve tasarımlar kullanabilirsiniz. Responsive bir tasarım olan site genelde kullanıcıyı daha çok sitede tutar. Bu apaçık bir gerçektir. Mesela internette bir sorun arıyorsunuz, girdiğiniz sitenin tasarımı 10 yıl önceki bir site tasarımından daha kötüyse o sitede 2 satır olan gerekli bilgiyi okuyup çıkarsınız. Bu yüzden her zaman sitenizi kaliteli bir hale getirin.

#+ Makalelerinizin sonunda benzer yazıların bağlantılarını sunmalı ve sitenizin sağ veya sol tarafında kesinlikle popüler yazılar veya ilgili yazılar şeklinde bir kısım oluşturmalısınız. Bu şekilde kullanıcı merak ederek sitenizde daha çok dolaşacaktır.

#+ Sitenizdeki görselleri kesinlikle kaliteli seçmelisiniz. Sırf diğer resimlerinizi görmek için sitenize giren kullanıcılar anasayfaya girer. Bu şekilde hemen çıkma oranını iyileştirebilirsiniz.

#+ Sitenizde içerik yazmayı veya site yapmayı sırf yapmak için değil kullanıcılara fayda sağlamak amacıyla yaparsanız siteniz gözle görülür bir şekilde kaliteli olacaktır.

Son Sözler..

kısacası sitenize ve kullanıcılarınıza değer verirseniz hemen çıkma oranını iyileştirirsiniz. Bu tarz püf noktalar ile sitenizi kaliteli bir hale getirmek kazanç oranlarınızı aynı seviyede arttıracaktır. Yukarıda anlatmadıklarımdan bir tanesi olan iç linklemeyi yaparak yazınızı okurken sıkılan kullanıcıları farklı bir içeriğe yönlendirebilirsiniz.

Bu yazım hoşunuza gittiyse geçenlerde paylaştığım Organik Hit Arttırma yolları makalesini okuyabilir ve sitenizi nasıl optimize ederek daha çok hit alacağını öğrenebilirsiniz.

Hoşçakalın..

#Etiketler: Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür , hemen çıkma oranı düşürmehemen çıkma oranı kaç olmalı , ideal hemen çıkma oranı , bounce rate düşürme , bounce rate nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir