Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Şu anda en yeni ve en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows 10‘da bazı sebeplerden dolayı bilgisayarınız yavaşlıyor olabilir. Peki bu yavaşlamada rol oynayan etkenler nelerdir? Arkaplan uygulamaları, disk yoğunluğu gibi şeylerden oluşuyor.

Bilgisayarınızı hızlandırmak için bazı ayarları yapmalı ve gereksiz şeyleri kapatmalısınız. Bunun için ilk önce başlangıçta açılan gereksizleri kapatalım.

Başlangıç Uygulamalarını Kapatarak Açılışı Hızlandırın!

Bunun için ilk önce CTRL + ALT + Delete tuş kombinasyonunu uygulayın ve görev yöneticisini başlatın.

Ardından aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi başlangıç sekmesi var. O sekme altında bulunan gereksiz tüm uygulamaları devre dışı yapalım, bu sayede açılış hızı %60 oranında hızlanıyor.

Görünüm kalitesini düşürün

İlk olarak bilgisayarım > Sağ Tık + özellikler yaparak şu fotoğraftaki panele ulaşın. Ardından ok işareti ile gösterdiğim kısma girerek gelişmiş sekmesindeki performans ayarlarına girelim ve en iyi performans için ayarla diyerek bilgisayar yükünü biraz kısalım.

Diskteki gereksiz kalıntıları silin

Diskte bulunan çöp ve kalıntı dosyaları silerek önbellekte yer açınca bilgisayarda performans artışı gözlemlenmiştir. Bu yüzden Yeresel Disk C disketine sağ tıklayarak özellikler diyelim ve karşımıza çıkan kısımda disk temizle diyerek gereksiz dosyaları silelim.

Gereksiz Programları Kaldırın!

Evet biraz saçma gelebilir fakat bazı programları çalıştırmamış olsanız bile arkaplanda işlem yapmaya devam eder. Buna inanmıyorsanız en basitinden teamviewer uygulamasını indirin bir kez çalıştırın. Daha sonra programı kapatın ve açılışta devre dışı yapın. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda arkaplanda ram ve cpu kullandığını görebilirsiniz.

bazı etiketli zımbırtılar: Windows 10 hızlandırma , windows 10 nasıl hızlandırılır, windows 10 yavaşlama sorunu

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir