Eski Bilgisayarları Hızlandırma Rehberi 2017

Eski bilgisayarınız yavaşladıysa veya eski performansını size vermiyorsa sizlere birkaç öneride bulunarak bilgisayarınızı ilk günkü gibi hızlandırma yöntemlerini anlatmak istiyoruz.

Eski Bilgisayarları Hızlandırma Rehberi 2017
Eski Bilgisayarları Hızlandırma Rehberi 2017

Tozlanmış Bilgisayarlar

Eğer bilgisayarınızı 1 ile 2 yıl arasında temizlemeyi unuttuysanız bilgisayarınızın yavaşlamasının sebeplerinden biriside bu olabilir. Eğer bilgisayarınız uzun süredir temizlenmiyorsa tozlandığından dolayı yeterli soğutmayı sağlayamıyor olabilir. Bu sebepten dolayı bilgisayarınız ısınıyor ve kendini soğutmak için performansını düşürüyor olabilir. Bunun için eğer bilgisayarınız masa üstü bir sistem ise kapağını açarak temizleyebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın kapağı açılmıyor veya Notebook türü bir bilgisayar ise hemen bir bilgisayar tamircisinden bilgisayarınızı temizletip işlemcisine termal macununu sürdürebilirsiniz.

Gereksiz Dosyaları Silmelisiniz!

Eğer bilgisayarınızda gereksiz dosyalarınızı uzun süredir silmiyorsanız belki de bilgisayarınızın yavaşlama sebeplerinden birisi de bunlardır. Nasıl sileceğinizi bilmiyorsanız hemen CTRL tuşunun yanındaki Windows tuşu ve R tuşuna basarsanız çalıştır özelliğini açabilirsiniz. Gereksiz dosyaları silmek için Windows + R kombinasyonunu uygulayın. Ardından gelen çalıştır kısmına %temp% yazarak gereksiz dosyaların olduğu klasöre gidin. Bu klasörün içinde bulunan dosyaların hepsini seçerek silin. Eğer silinmeyenler var ise atlayın. Ayrıca bu işlemlerden sonra CCleaner isimli programı indirerek bilgisayarınızda ulaşamadığınız gereksiz önbellekleri silebilirsiniz.

Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Bilgisayarınızda uzun süredir kullanmadığınız veya bilgisayarınızı satın aldığınızda gelen gereksiz uygulama/program var ise bunları denetim masasına giderek Program Kaldır aracı ile kaldırabilirsiniz. Bu şekilde gereksiz işlemleri de önlemiş olacaksınız.

Gereksiz Başlatılmaları kaldırın!

 Bilgisayarınızın açılışında gereksiz olarak otomatik başlatılan programları devre dışı bırakın. Bu şekilde bilgisayarınız açıldığında gereksiz kasma/donma gibi etkenleri kaldırmış olacaksınız. Bunun için Windows + R kombinasyonunu uygulayıp çalıştırda arama kısmına MSCONFİG yazarak bir panele ulaşacağız. Burada yukarıdaki seçeneklerde Bulunan Başlatma kısmına gelerek otomatik açılan gereksiz uygulamaları devre dışı bırakın. Bu şekilde açılış hızında büyük etki olacaktır.

Performans Moduna Alın

Bilgisayarınız bu yaptıklarınıza rağmen bir türlü hızlanmadıysa Bilgisayarınızı performans moduna alabilirsiniz. Bunun için Bilgisayarım – Özellikler – Gelişmiş Sistem Ayarları – Gelişmiş kısmına gelip en başta bulunan kısımda ayarlara giriyoruz. Burada en iyi performans için ayarla dediğimizde bilgisayarımızda bazı görsel efektler kapandığından bilgisayar hızlanıyor. Ayrıca bilgisayarınız Laptop ise güç ayarlarından performansa alabilir ve ek ayarlar kısmından işlemci en düşün hız kısmına girerek %100 yapabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızın performansı düşmeyecektir.

Bilgisayarınız Daha Hızlı Açılsın

Bilgisayarınızın masa üstünde gereksiz klasör/kısayol vb. var ise bilgisayarınızın açılma süresi de buna oranla uzamaktadır. Eğer bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını istiyorsanız Her klasörü tek bir klasörde toplayın. Bu şekilde daha hızlı açılacağını bu şekilde görebilirsiniz.

Program Önerileri


CClenear

Öncelikle hem bilgisayarınızın hızlanmasını hemde sitabil olarak çalışmasını sağlayan CClenear isimli programı size öneriyoruz. Bu program sayesinde ulaşamadığınız çöp dosyaları temizleyebilir bilgisayarınızıhızlandırabilirsiniz.

GameBooster

Bilgisayarınız eski ve düşük ayarlarda oyunlarınız kasıyorsa sizlere Gamebooster isimli programı öneriyoruz. Bu program arka planda çalışan gereksiz her şeyi kapattığı için bilgisayarınız oyunlarda daha çok performans sağlıyor.

Şimdilik sizlere bu programları önermekteyiz. Eğer daha güzel ve işe yarar programlar çıkarsa sizlerle paylaşmayı unutmayacağız.

Bu yaptıklarınıza rağmen bilgisayarınız hızlanmadıysa yorum atarak sorular sorabilirsiniz.