Youtube ile Para Kazanmak – Youtube’dan Nasıl Para Kazanırım?

Youtube, son yıllarda ciddi meblağlar kazanılabilen bir video içerik platformu haline geldi. Kullanıcı sayısındaki sürekli artış, Youtube üzerinden para kazanmak isteyen kişileri daha da heveslendirdi. Öyle ki yüzbinlerce kanal para kazanmak için videolar yüklemeye, aboneler kazanmaya başladı. Peki bu işin aslı astarı ne? Her kanal açan para kazanabiliyor mu?  Bu makalemizde Youtube’dan nasıl para kazanabileceğinizden ve dikkat etmeniz gereken püf noktalardan bahsedeceğiz.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanırım? 

Youtube’dan en kolay para kazanma biçimi Google AdSense. Hani şu videoların yanında, içinde çıkan reklamlar var ya, ondan bahsediyoruz. Google tarafından destekli olmasıyla en garanti para kazanma yöntemi şu an AdSense olarak gözüküyor.

1 – AdSense Nedir ? 

AdSense, kanalınızda / sitenizde sunduğunuz içeriklerden para kazanmanızı sağlayan devasa bir reklam platformudur. Öyle ki dünyada milyonlarca kişi AdSense üzerinden gelir sağlamaktadır. 18 Temmuz 2003 tarihinden bu yana devamlı kullanıcı kazanmıştır. İlk önce sadece web siteleri üzerinden reklam veren AdSense, geçtiğimiz yıllarda YouTube ile reklamcılık dünyasında yeni bir sayfa açmıştır.

• AdSense’den Nasıl Para Kazanılıyor?

AdSense, gösterim ve tıklamaya dayalı bir reklam platformu. Gösterim ve reklamlara tıklanma sayınız ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek miktar para kazanıyorsunuz. TBM ( tıklama başına miktar ) olarak adlandırılan sistem ile reklam veren kişiler farklı bütçelerle reklamlar koyup Google tarafından yayınlatıyor. Yani, her reklam aynı oranda para getirmiyor. TBM başına 1 kuruş veren reklam da 5 TL veren reklam da görmeniz mümkün.

• AdSense’e Nasıl Başvurabilirim?

AdSense’e Google hesabınız ile rahatlıkla başvuru yapabilirsiniz. Ancak başvurmak için belirli şartlar gerekmekte. Bunlardan en önemlisi Youtube hesabınızda para kazanma özelliğinin aktif olması. Google, 16 Ocak 2018’de yayınladığı YouTube İş Ortağı Programı ile videolardan para kazanma koşullarını değiştirdi. Eski koşullara oranla yeni para kazanma koşulları daha çok çaba gerektirecek.

Videolardan Para Kazanmak İçin; Youtube Kanalınızın son 12 ayda en az 4.000 saat izlenme süresine ve en az 1000 aboneye ulaşmış olması gerekmektedir.  Bu koşulları sağlayan kanallar, incelemeler ardından para kazanma programına dahil olurlar.
Para kazanma özelliğini aktifleştikten sonra, AdSense için başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurular bazen günler bazen ise haftalar sürebilmekte. Bu süreçte sabırlı olup içerik üretmeye devam etmeniz ve başvuru süresince kanalınıza yapılan incelemeler için olumlu etki bırakmanız iyi olacaktır.

2 – Sponsorlar

Youtube’dan gelir elde edebileceğiniz tek kaynak AdSense değil. Kanalınız büyüyüp gelişmeye başladıkça karşınıza iş fırsatları mutlaka çıkacaktır. Sponsorlar, sizlere belirli bir miktar ödeyerek kendi şirketlerini / firmalarını / sitelerini vs. kanalınızda tanıtmanızı isteyebilirler. Sponsorluk anlaşmaları ile çok yüksek meblağlar kazanabilirsiniz. Ancak unutmayın, sponsorlar için kanalınızın dikkat çekici ve belirli bir kitleye sahip olması gerekiyor.

Bu 2 yöntem Youtube dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak her ikisinden de gelir elde etmek için dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Dikkat edilmesi gereken yerleri uyguladıkça kanalınızın hiti artar ve gelir elde etmeye başlarsınız.

YouTube’dan Para Kazanmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

1. Özgün Olun

Youtube kanallarını ne için takip ettiğinizi biliyor musunuz? Neden yüzbinlerce kanal içinden favori kanallarınız olarak bazı kanalları görüyorsunuz?
Cevabı: Özgünlük.
O kanalları özgün olduğu, kaliteli içerik sunarak sizi memnun ettiği için takip ediyorsunuz. İzleyici açısından bakıldığında bir kanal sahibi mutlaka özgün olması gerektiğini kavrar.

Nasıl Özgün Olurum? : Özgün olmak tamamen sizin hayal gücünüze bağlıdır. Youtube üzerinde daha önce oluşturulmamış içerikleri oluşturmak, başkalarını taklit etmeye çalışmamak, güncel olaylar hakkında içerikler hazırlamak, trendleri takip ederek kendi yorumunuz ile içerik hazırlamak gibi dikkat edilmesi gereken eylemleri yaptığınızda; özgün, belirli bir tarzı olan, sevilen bir kanal haline gelirsiniz.

2. İstikrarlı Olun

Başarının sırrı çok çalışmaktır. Youtube kanalınızı sürekli olarak güncel tutmalısınız. Mümkünse her gün farklı tarzda, ilgi çekecek, izleyiciyi sıkmayan içerikler oluşturarak paylaşım yapmalısınız. Ayda 1 kere video paylaşarak kanalınızı istediğiniz yere getirmeniz üzülerek söylüyoruz ki mümkün değil.

3 – Abonelerinizle İletişim Halinde Olun

Aboneler kanalınıza bir sebep olarak da sizin sayenizde gelmekte. Duruşunuz, konuşmanız, gülüşünüz gibi kişisel özellikler aboneleri etkileyebilir. Vaktiniz olduğunda videolarınıza atılan yorumları cevaplayıp ilgi göstermek, merak edilen soruları yanıtlamak abonelerin sürekliliği için hayati önem taşımaktadır.

4 – Sosyal Medyayı Etkin Kullanın

Sosyal medya günümüzün en yoğun kullanılan iletişim yolu. Facebook, Instagram, Twitter ve dahası…Youtube kanalınızın gelişmesi için özgün olmak, istikrarlı olmak, abonelerle ilgilenmek tek başına yeterli değildir. Yayınladığınız videoları sosyal medya siteleri üzerinden paylaşmak potansiyel abone kazanmak veya halihazırda abone olan izleyicilere bilgi vermek açısından önemlidir.
Ayrıca; sosyal medya ile yapabileceğiniz reklamlar gelişmenizde çok etki sağlayacaktır. Bunun için Facebook, Instagram, Twitter gibi paylaşım sitelerinin kendi reklam araçlarını kullanabilir ya da kanalınızı çok takipçisi olan hesaplara para/iş/reklam karşılığında reklam yaptırarak çok fazla kullanıcıya erişebilirsiniz. Sosyal medyayı ihmal etmeyin.

Tatile / İşe / Yurtdışına vs. Gideceğim Nasıl İçerik Hazırlayacağım?

Youtube, bu tür durumlar için çok işlevli bir özellik geliştirmiş durumda. Yüklediğiniz videoları zamanlayarak istediğiniz tarihte ve saatte paylaşılmasını sağlayabiliyorsunuz. Durum böyle olunca tatil, iş gibi bilgisayar başında olamadığınız zamanlarda kanalın boş durması yerine; önceden hazırladığınız video stoklarıyla kanalınızı bilgisayar başında olmadan da güncel tutabilirsiniz.

Bol kazançlar ? 

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir