Rom Kullanmak Cihaza Zarar Verir mi?

Rom Nedir

Teknolojinin gün geçtikçe ilerlediği bu zamanda artık cebimizde taşıdığımız bilgisayar kadar işlevsel olan Akıllı cep telefonları arada bir yazılımsal sorun çıkartabiliyor. Yazılımını beğenmiyorsak veya hata veriyorsa farklı yazılımlar kullanarak cihazımızı modifiye edebiliyoruz.

Android telefonlarda rom kullanarak her türlü değişikliği yapabilirken maalesef IOS işletim sisteminde bu mümkün değil. IOS işletim sisteminde çoğu şeyi değiştiremediğiniz den dolayı pek bir kasma veya uzun süreli kullanımda rahatsızlık yaşanmıyor. Bu durumda android cihazları çok özgür olduğundan cihazda bir ton şey yapabiliyoruz. Bunun doğurduğu sonuçlar ise pek de iyi olmuyor gibi.Android cihazınıza rom yüklemek cihazı yavaşlatır mı, Rom nasıl yüklenir, Custom rom nedir, Stock rom nedir veya Rom yüklemek cihaza zarar verir mi gibi soruları sormadan önce sizin için tecrübelerimi anlatmama izin verin.

Rom Yüklemek Zararlı mı?

Android cihazınıza yüklediğiniz rom’a göre değişiklik gösterir. Eğer cihazınıza STOCK Rom kurarsanız cihazınız daha iyi performanslar verirken bunun yanında kullanıcıların veya bu işten anlayan kişiler tarafından yapılmış Custom rom kullanmak cihazı tam performans kullanmanıza engel olabiliyor.

Stock rom kullanmak cihazınız için binlerce defa test edilmiş ve tüm hataları giderilmiş bir yazılımı kullanmak demektir. Custom Rom ise bu işten anlayan bir kişi veya kişiler tarafından yapılmış, farklı cihazlardan özellik eklenmiş olan yazılımdır. Bu yazılımlar pek test edilmediği için çoğu zaman cihazınız kronik hatalar verir. Bu yüzden cihazınızda fabrika çıkışlı olarak gelen yazılımı kullanmak en mantıklısıdır.

Ama illa rom kullanmak istiyorsanız kesinlikle cihazınız için yapılan en iyi Custom Rom dosyasını indirmeli ve cihazınıza kurmalısınız.

Eğer bu yazım hoşunuza gittiyse daha önce paylaştığım şu rom makalesini okuyabilirsiniz. J7 Prime s9 Rom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir