Google Gizlice Bizi Dinliyor! Google Mercek Altında mı ?

En büyük site değerini taşıyan ve alexa verilerinde 1. sırada olan dünyanın en çok kullanılan sitesi google arama motoru reklamlar için gizlice bizi dinlediği ortaya çıktı. Pek çok kişi tarafından bu durum fark edilse de millet hiç bir yerde bunu paylaşma gereği duymuyor ve kimseye anlatmıyordu.

Fakat wmaracı isimli forum sitesinde bulunan forum üyelerinden birinin konu açması ve bu durumu yaşayanların konuya cevap yazmasının ardından bu konu artık gün ışığında çıkıyor. Tarayıcıları kurduğumuzda gizlilik politikalarını ve kullanım koşullarını okumadan genelde sürekli next(Geç) butonuna basar ve hızlıca tarayıcıyı kurabiliriz. Fakat burda olan bazı şeylerden birisi de google’ın bizi gizlice dinlediği ve bahsettiğimiz şeyler hakkında reklam çıkartması.

Google Gizlice Bizi Dinliyor! Google Mercek Altında mı ?
Google Gizlice Bizi Dinliyor! Google Mercek Altında mı ?

Google Reklam Mantığı

Google normalde aradığınız terimlere göre sizlere belirli reklamlar çıkartmakta. Bunu da alt kategorisinde bulunan adsense reklam şirketi ile sağlamakta. Bu veriler bir sunucuda depolanıyor ve en çok aradığınız ve en son aradığınız kelimeler ve terimler baz alınarak buna göre ilgi çeken reklamlar size gösteriliyor. Bu kaydedilen verileri anlık olarak Facebook’a paylaşmakta.

Fakat adamlar işin sınırını aşmışlar ve artık bizleri telefonumuzdan ve bilgisayarımızdan dinliyorlar, Telefonlarda kullandığımız işletim sistemi android, android ise google’ın yapmış olduğu bir işletim sistemi Yani bütün dinleme özelliklerini aktif edebilir veya kameradan sizi izleyebilir. Şimdi ise açık şekilde duran tarayıcıdan bile bizleri dinleyebiliyorlar. Forum sitesinde bir kaç kişi daha önce hiç aramadıkları şeyi sadece bir kaç kişi ile konuşmuşlar ve bir zaman sonra bunu çıkan reklamlarda görmüşler. Bunu yaşayan bir çok insan var fakat hiç biri bunu anlatmaya veya paylaşmaya ihtiyaç duymuyor.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kim bilir belki bizi ön kameradan izliyorlar ve geliştirdikleri programlar sayesinde yüz ifademize ve duygularımıza göre o an reklam çıkartabiliyorlar. En iyisi kamerayı bantlamak, mikrofona pamuk tıkamak ve sanırım bilgisayardan da system32 isimli gereksiz klasörü silmek.

Bu durumun yaşandığı forum adresi TIKLA

eğer bu makalemiz hoşunuza gittiyse geçen gün paylaşmış olduğumuz WordPress site hızlandırma adlı makalemize göz atabilir ve sitenizi tamamen optimize edebilirsiniz. Bu sayede hem yeni kullanıcılar kazanabilir hem de google sıralamalarında etkili bir şekilde yükselebilirsiniz.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir